OSB’LERE “YEŞİL DÖNÜŞÜM DESTEK PROGRAMI” TANITILDI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) iş birliğinde “Yeşil Dönüşüm Destek Programı Bilgilendirme Semineri” yapıldı. Seminerde OSB ve sanayicilerine Enerji Motorları Desteği ve Verimlilik Artırıcı Destekler anlatıldı.

Seminerin açılış konuşmasında OSBÜK Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, OSBÜK’ün OSB’lerle ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. OSB’ler için enerji ve yeşil dönüşüm alanlarında yürütülen çalışmalara değinen Ardıç, enerji verimliliğinden, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ne kadar pek çok eğitim ve seminerler düzenlendiğini anlattı.

OSB’lerdeki sanayicilerin üretimlerinde verimliliğinin artırılması için çalıştıklarının altını çizen Ardıç, konuşmasını şöyle tamamladı: “Sanayide Enerji Verimliliği Kılavuzu Sıkça Sorulan Sorular, OSB Lisanssız GES Uygulamaları Yol Haritası gibi yayınları hazırladık. Yaptığımız çalışmalar ile OSB’lerin yeşil ve dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılması, üretimde verimliliğin artırılması hedeflenmektedir. Bu çerçevede aynı bakanlığa bağlı OSBÜK ve KOSGEB’in iş birliği içinde sanayinin gelişimi ve dönüşümü için çalışmasını önemsiyoruz. KOSGEB’e oluşturduğu programlar ile yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazara taşımak isteyen ve ihracat odaklı çalışan KOBİ’lere desteği için teşekkür ederiz.”

OSBÜK’ün KOSGEB ile ortak toplantı düzenlemesinden dolayı teşekkür eden KOSGEB Başkan Yardımcısı Bilal Kendirci ise, KOSGEB için OSBÜK’ün önemli bir paydaş olduğunu söyledi. KOSGEB desteklerinin yaygınlaştırılması ve revize edilmesinde bu tür toplantıların önemli olduğunu dile getiren Kendirci, KOSGEB’in yeni dönemde enerji ile daha fazla ilgileneceğini kaydederek, “Biz bir dönüşüm hedefliyoruz. İmalat ve sanayi başta olmak üzere işletmelerimizin ulaştıkları enerjinin verimli olmasını önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde planlarımız içerisinde yenilenebilir enerjiye destekler de var” dedi.

 

OSB VE SANAYİCİLERİNE KOSGEB DESTEKLERİ ANLATILDI

Seminerin bilgilendirme bölümünde KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Dr. Faruk Kahvecioğlu, mevcut destekleri detaylarıyla dile getirdi. Toplam 93 bin işletmenin hedeflendiğini ifade eden Kahvecioğlu, Elektrik Motorları Desteği ile Verimlilik Artırıcı Destekleri anlattı. Kahvecioğlu, Elektrik Motorları Desteğinden son 12 ay içinde toplam enerji tüketimi 10-99 TEP arasındaki işletmelerin yararlanabileceğini söyleyerek, “Elektrik Motorları Desteğinde geri ödemesiz olarak etüt hizmetinde yüzde 100, değişim giderlerinde ise yüzde 75 destek verilmektedir” dedi. Verimlilik Artırıcı Desteklerinin de son 12 ay içinde toplam enerji tüketimi 100-500 TEP arasında olan işletmelerin yararlanabileceğini kaydeden Kahvecioğlu, bu desteğin geri ödemesiz olarak etüt hizmetinde yüzde 75, verimlilik artırıcı giderlerde de yüzde 40 olduğunu dile getirdi.

Seminer katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla devam etti.