BAŞKAN KÜTÜKCÜ, BURSA’DAKİ OSB’LERLE BULUŞTU

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Bursa’daki OSB’lerle bir araya geldi. Bursa’daki OSB’lerin taleplerini dinleyen Kütükcü, Bursa’daki OSB’lerin şehre birçok alanda yaptığı katkıları anlatarak, Türkiye’yi daha güçlü bir üretim ülkesi haline getirmek için çalıştıklarının altını çizdi.

Bursa’daki OSB’lerin Başkan, Yönetim Kurulu Üyeleri ve bölge müdürlerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Başkan Kütükcü, OSB’lerin Türkiye’de lokomotif bir rol üstlendiğini anlattı. Bursa’nın girişimcilik ve ihracattaki başarılarına değinen Başkan Kütükcü, Bursa’nın yıllık 15 milyar dolara ulaşan ihracata sahip olduğunu vurguladı.

Bursa’nın Türkiye ihracatında ilk 3 içerisinde yer aldığını ifade eden Kütükcü, OSB’lerin Bursa’nın başarısındaki rolüne dikkati çekerek, “Organize sanayi bölgelerimiz, 81 ilimizde olduğu gibi Bursa’mızın başarılarına katkıda bulunuyor, hatta öncülük ediyor. Öncülük ediyor diyorum çünkü malumunuz ülkemizin ilk OSB’sini 1961 yılında Bursa’mız kurdu. Şayet Bursa’mız Türkiye’nin ilk OSB tecrübesinde başarısız olsaydı, belki de bugün 81 ilimizde yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın lokomotifliğini yapan OSB’lerimizden bahsediyor olmayacaktık. Onun için Bursa’mız OSB’lerimiz açısından da kurucu bir şehirdir. Öyle ki bugün Bursa’mızdaki 17 organize sanayi bölgemizin 16’sı işletme aşamasında. İşletmedeki 16 OSB’mizde bin 878 fabrikamız üretim yapıyor, 204 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Bursa’daki organize sanayi bölgelerimiz, sadece son 1 yılda 27 bin kişiye yeni istihdam oluşturdu. Hamdolsun artan tüm maliyelere, ekonomideki belirsizlik ve sisli atmosfere rağmen Bursa OSB’lerimizde üretim de iyi gidiyor. Zira bu yılın ilk 5 ayında Bursa organize sanayi bölgelerimizde üretim yüzde 5’in üzerinde arttı” dedi.

HEDEF, TÜRKİYE’Yİ DAHA GÜÇLÜ ÜRETİM ÜLKESİ HALİNE GETİRMEK

Kütükcü konuşmasının devamında OSBÜK’ün yaptığı çalışmalara da değindi. 2021 yılında OSB’lerden OSBÜK’e enerjiden mesleki eğitime, atık su arıtma tesislerinden arabuluculuğa kadar çok geniş bir yelpazede 478 ayrı talebin geldiğini ve taleplerin tamamının takip edildiğini dile getiren Kütükcü, OSBÜK’ün OSB’lerin sorunlarına çözüm üreten güçlü bir kurum haline geldiğini söyledi. OSBÜK’ün OSB’lerle ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler de veren Kütükcü, Türkiye’yi daha güçlü bir üretim ülkesi haline getirmek için çalıştıklarının altını çizerek konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Ocak ayında yaşadığımız elektrik ve doğal gaz kısıtlamalarında sürecin sağlıklı yönetilmesi adına çok kritik roller üstlendik. OSB’leri Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla bir araya getirerek taleplerimizi hep birlikte ifade ettik. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Bursa’daki OSB’lerimizi de ciddi manada olumsuz etkileyen 300 bin metreküpün altında doğal gaz tüketen OSB sanayicilerimizin mağduriyetini ortadan kaldırdık. Artık yıllık 300 bin metreküpün altında doğal gaz tüketen OSB sanayicilerimiz yüksek fiyatlı olan Kademe-2 tarifesi yerine, Kademe-1 tarifesinden yararlanıyor ve üçte bir fiyata faturalandırılıyor. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile yürüttüğümüz çalışmayla bu yıl ilk defa OSB’lerimizdeki 81 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde okuyan 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerimizin Ulusal Staj Programı ve Kariyer Kapısı Platformundan yararlanmalarına imkân sağladık. TOBB UYUM, TSE, AFAD, Vodafone gibi pek çok kurum ve kuruluşla protokoller imzalayarak, yeni iş birlikleri hayata geçirdik. Yeşil dönüşüm, dış ticaret, enerji yönetim sistemi, dijitalleşme gibi çok sayıda konuda eğitim, konferans ve paneller düzenledik. Düzenlemeye de devam ediyoruz. OSBÜK olarak OSB’lerimizin taleplerini takip etmeye, sorunlarını çözmek için OSB’lerle sahada mücadele etmeye devam edeceğiz.”

BURKAY, OSBÜK’ÜN OSB’LER İÇİN YAPTIĞI ÇALIŞMALARA TEŞEKKÜR ETTİ

Toplantıda konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ise OSB’lerin başarılı örnekleriyle Türkiye’nin dört bir yanına yayıldığını anlattı. OSB’lerin yatırımların hızlanmasından istihdamın artırılmasına kadar pek çok alanda güçlü bir atılımın sağlanmasına imkân oluşturduğunu kaydeden Burkay, “Çatı kuruluşumuz OSBÜK’ün Başkanı Memiş Kütükcü’nün liderliğinde yürüttüğü her çalışma üretimin sürdürülebilirliği ve dünya ile rekabetimiz açısından büyük önem arz ediyor. Sanayi kuruluşlarımızın ortak sorunlarına çözüm üretmek amacıyla özellikle olağanüstü zorluklarla mücadele ettiğimiz bir dönemde OSBÜK’ün üstlendiği misyon ve yönetim kurulumuzun gayretli çalışmaları takdiri fazlası ile hak ediyor. Bu noktada başta doğalgaz kullanımında Kademeli Fiyat Tarifesinin sanayicimizin lehine yeniden düzenlenmesinden enerji arz güvenliğinin sağlanmasına, OSB’lerdeki firmalarımızın yenilenebilir enerji yatırımlarına ilişkin engellerin aşılmasından dijital dönüşüme kadar sanayideki çarkların sağlıklı bir şekilde dönmesi adına yapılan her çalışma için Başkanımız Memiş Kütükcü ve Yönetim Kurulumuza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Toplantıda konuşmaların ardından OSB Başkan ve Müdürleri birçok konuda talep ve önerilerini dile getirdi.

FOTO GALERİ