OSB’LERE “ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ” ANLATILDI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından organize sanayi bölgelerine yönelik Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) kullanımı ve örnek uygulamalarının anlatılması için seminer düzenlendi. Seminerde EBYS’nin iş süreçlerine sağladığı katkıya vurgu yapılırken, OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, OSBÜK’ün EBYS sayesinde iş süreçlerini daha verimli hale getirdiğini anlattı

Pandemi koşullarının çalışma hayatında farklı etkiler bıraktığını ifade eden Soysal, teknolojik imkanların iş ve yazışmaları bu dönemde kesintiye uğratmadan yürütmeye yardımcı olduğunu kaydetti. Bu süreçte elektronik belge yönetim sistemlerini kurmuş ve kullanan kurumların uzaktan çalışma düzenlerini daha çabuk hayata geçirdiğini söyleyen Soysal, EBYS’nin belgelerin arşivlenmesi, yetkiler düzeyinde erişilmesi ve kurumsal hafızanın oluşmasında da çok önemli olduğunu anlattı. Soysal konuşmasının devamında şunları söyledi: “OSBÜK bünyesinde kullanmaya başladığımız EBYS sayesinde OSB’lerimiz, kamu kurum ve kuruluşları ile yaptığımız yazışmaları KEP üzerinden hızlı bir biçimde yürütmekteyiz. EBYS kullanımı ile hem OSB’ler hem de diğer kurumlardan gelen yazıları hızlı biçimde yanıtlıyoruz.”

EBYS’nin OSB’lerin kurumsallaşmasına katkıda bulunacağını anlatan Soysal, EBYS’nin OSB’lerde yaygınlaştırılması için çalışmalara devam ettiklerini, CBK Soft ve TÜBİTAK ile bu çalışmaların daha da geliştirilebileceğini vurguladı.


“EBYS SAYESİNDE EVRAKLA İLGİLİ HER ANI SORGULAMA ŞANSI ELDE EDİYORSUNUZ”

EBYS’yi TÜBİTAK’ın 2013 yılından beri kullandığını ifade eden TÜBİTAK Sistem ve İşletim Müdürü Harun Bolat da seminerde, sistemin kurumda nasıl yürüdüğüne ilişkin bilgiler verdi. Bolat, EBYS ile zaman, mekân, arşivleme gibi birçok konuda iyileştirmelerin hayata geçtiğini anlatarak, sistemin kamu kurumları için olmazsa olmaz olduğunu söyledi. Bolat, “Birçok sanayi kuruluşu KEP adresi alıyor, belki şahıslar artık KEP adresi almaya başladı. Bu anlamda aslında uçtan uca tüm süreç herhangi bir fiziksel ortama dönüşmeden elektronik ortamda yürüyor. EBYS sayesinde evrakla ilgili her anı sorgulama şansı elde ediyorsunuz” dedi.

CBKSoft Satış Müdürü Kutlu Sagay ise EBYS sistemi hakkında bilgiler vererek, OSB’lerde sistemin kullanıldığını anlattı. Sagay ayrıca OSB’lerde EBYS’nin yaygınlaştırılması için çalıştıklarını da ifade etti.

Seminerin bilgilendirme sunumlarını Manisa OSB Bilgi Teknolojileri Birim Yöneticisi Doğan Zorlu, Çerkezköy OSB Yazılım Destek Şefi Metin Acar, CBKSoft Ön Satış Uzmanı Yasin Yaşar gerçekleştirirken, seminer katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.

FOTO GALERİ